Viaferrata-balkan

PAD NA FERATI I KAKO GA SPREČITI

Kako da izbegnete greške koje dovode do pada na ferati? Kako da penjete sigurnije i bezbednije? Via ferata set je napravljen iz razloga da se bezbednost pri penjanju ferata podigne na najviši nivo.  U slučaju pada, otvara se apsorber energije, koji je najbitniji deo ferata seta, i aktivira spakovanu gurtnu koja ublažuje pad penjača. Otvaranje apsorbera energije zavisi od sile koja na njega deluje. Ta sila zavisi od mase penjača i dužine pada. U članku “Zašto via ferrata set?” pisali smo o dva najbitnija koncepta fizike pada, faktoru pada i zaustavnom trzaju. Tu smo izneli zaključke zašto ferata set nema alternativu i zašto improvizacije mogu biti pogubne.

Međutim, iako on penjanje čini bezbednijim moramo učiniti sve da šanse za pad na ferati svedemo na minimum. Ferata set nije jeftin i treba ga čuvati. Ali, tu je pre svega i mogućnost povrede od udarca u stenu pri padanju. Takođe, ukoliko padnemo u nekom previsu potrebno je da nas naši sapenjači izvuku, što nije baš jednostavna radnja. To je i jedan od razloga zašto u grupi uvek mora postojati neko ko poseduje opremu i znanje za takve vanredne situacije. Svrha ovog članka je da ukaže na pametno i ekonomično korišćenje opreme na penjanju. Tako možete da izbegnete greške koje dovode do pada na ferati.

PRIMER PADA NA FERATI - Video

Sada prelazimo na jedan konkretan slučaj pada na via ferati. Radnja se dešava u Češkoj, na jednoj od ruta via ferate na Pastirskim stenama (Pastýřské stěně). Mislimo da je težina ove ferate E, ali to nije previše bitno za ovu priču. Na videu ispod prikazan je pad penjača pri izlasku iz velikog previsnog dela. Ovo je odličan primer iz prakse gde vidimo kako se ferata set otvara pri padu. 

Dobra okolnost pada u previsu je da izbegavamo udarce u stenu. Nasuprot tome, loša okolnost je što se nakon ispadanja teško vratiti na trasu ferate i obično je potrebna intervencija sa strane. U suštini, takva intervencija je uvek potrebna, jer se sa otvorenim ferata setom ne sme nastaviti sa penjanjem. Srećna okolnost po ovog penjača je i što se ferata nalazi u urbanijoj sredini. Zato pretpostavljamo da pristup penjaču nije dug i komplikovan (a tu su i prijatelji koji snimaju). Da se ovakav pad desio (a znamo da se dešavalo) na dužim feratama i sa dugim pristupima sigurno da nakon pada ne bi bio baš toliko bezbrižan kao što ovde izgleda.

Ovo nas vraća na malopređašnju konstataciju da moramo učiniti sve da šanse za pad na ferati svedemo na minimum. Naravno, to povlači i logično pitanje “Kako?”, odnosno “Šta je u konkretno prikazanoj situaciji penjač mogao da učini da bi izbegao pad i otvaranje ferata seta?“ Pri tome ne mislimo na tehniku penjanja koja očigledno može biti bolja, ali ista zavisi i od snage. Snaga je ovde možda i bitniji faktor a očigledno je ista napustila penjača u najbitnijem momentu. Ne mislimo ni na penjačice (penjačke patike za sportko penjanje/alpinizam) koje bi možda malo pomogle ali ne ključno jer u previsu postoje nogostupi.

ANALIZA VIDEA - Greške koje dovode do pada na ferati

Hajde da krenemo sa analizom penjanja sa videa. Na početku vidimo kako penjač levom nogom stoji na najnižem nogostupu. Istovremeno, levom rukom se drži za nogostup u visini glave. Između, negde kod levog kolena, je još jedan nogostup.  Potom, desnom rukom ukopčava ferata set na sledeći nivo sajle. To sve čini kako treba, ali je prethodno već načinio grešku – GREŠKA BROJ 1.

Nakon ukopčavanja ferata seta desnu ruku spaja do leve, za tren je prebacuje na sajlu iznad mesta gde je ferata set ukopčan pa je opet vraća do leve. Sve u redu sem što svaki pokret troši snagu koja je već na izmaku i što još uvek ne shvata grešku br.1. Tako nastavlja dalje hvatajući sledeći nogostup levom rukom i čini GREŠKU BROJ 2.

Potom levu nogu prebacuje na nogostup koji mu je na početku bio kod kolena. Desna noga mu je na steni te par puta u toku ovih pokreta proklizava, pokušavajući da nađe dobar upor u steni jer kraj nje nema nogostupa. Primetićete tremor u nogama (podrhtavanje/pulsiranje listova) što je znak da su na izmaku snage. Desnom rukom hvata i povlači se za sajlu da bi levom rukom uhvatio klin kroz koji je sajla provučena. Nakon toga klin hvata i desnom rukom a levu vraća na nogostup koji je pre toga držao. S obzirom da nije shvatio učinjene greške normalno je da u ovom momentu pravi i GREŠKU BROJ 3. Ovde pravi dvostruku grešku, a to ćemo objasniti kasnije.

Sledi pokret levom nogom na nogostup iznad, dok desna par puta proklizava. Ponovo bezuspešno pokušavaj da nađe dobar oslonac na steni. Levom rukom hvata sajlu iznad desne ruke pa je vraća na nogostup. Ogroman utrošak enrgije i snage koji su na izdisaju. Pokušava nemoguće, da desnom nogom ustane upirući u sajlu. Shvata da su mu i ruke i noge otkazale i da je pad neizbežan. I dalje ne shvata učinjene greške, mada čak i u ovom momentu ima šansu da se izvuče. Nekoliko trenutaka nakon toga dolazi do pada i otvaranja ferata seta. On ostaje da visi na Pastirskoj steni dok ispod njega reka Laba bezbrižno i tiho teče.

GREŠKE KOJE DOVODE DO PADA NA FERATI - Neprekačinjanje via ferata seta na sledeću deonicu sajle

Sada ćemo analizirati greške koje su dovele do pada na ferati. Naveli smo ih tri (3). U suštini, sve tri su vezane za istu stvar. Samo u poslednjoj (naveli smo da je dvostruka) pored toga čini i jednu novu. Ona je NEPREKAČINJANJE VIA FERATA SETA NA SLEDEĆU DEONICU SAJLE. Na početku videa vidite kako ferata set prekačinje na vreme i kako treba. Nalazi se ispod klina i karabinere seta prebacuje na sledeću deonicu sajle. Tako, u slučaju pada, umanjuje udarnu silu na ferata set. To je, ujedno, i poslednji put kada je prekačio ferata set.

Sada idemo na momenat na videu kada najpre levom, a potom i desnom rukom, uspeva da dohvati sledeći klin u steni (vreme 0:27 – 0:29 na videu). Idealan momenat da prekači ferata set na sledeću deonicu sajle. On, očigledno na izmaku snage i fokusiran na izlazak iz previsa, to previđa. Izdiže se iznad karabinera ferata seta kada dolazi do pada i njegovog otvaranja. Prekačinjanjem ferata seta bi znatno smanjio zaustavni trzaj pri padu, To bi verovatno dovelo samo do istezanja elastičnih gurtni, ali ne i pucanja apsorbera energije. (Treba imati na umu da je penjač nešto veće mase, što pri padu stvara veću silu na apsorber energije).

GREŠKE KOJE DOVODE DO PADA NA FERATI - Nekorišćenje dodatne gurtne sa karabinerom

Ostale greške koje je napravio vezane su za NEKORIŠĆENJE DODATNE GURTNE SA KARABINEROM. U članku „Oprema za via ferratu“ pisali smo o tome. Iako ovaj spoj (neki ga zovu i paničar) ne spada u obaveznu opremu na ferati smatramo da ni na jednu feratu ne treba kretati bez njega. Ovaj penjač je to očigledno znao i primetićete da je imao za pojasom. Zašto je nije koristio drugo je pitanje. Mi ćemo, iz našeg ugla, dati mišljenje kako je mogao koristiti da bi ekonomičnije penjao, čuvajući snagu ali i svoju bezbednost.

Prvo što moramo napomenuti je da morate razumeti fiziku pada (faktor pada i zaustavni trzaj) da bi znali kada smete a kada ne da se osigurate gurtnom. Korišćenje gurtne kao zamene za ferata set nije dozvoljeno i na vertikalnim deonicama sajle pri padu to može biti pogubno. Gurtnom se osiguravamo isključivo u fiksnim tačkama ili na horizontalnim deonicama gde ona ne može skliznuti na dole i dovesti do većeg faktora pada.

Momenti gde su napravljene greške

Greška broj 1 – Na samom početku videa, pre nego što prekači ferata set mogao se i trebao osigurati gurtnom. Gurtnu je mogao ukačiti za nogostup koji drži levom rukom ili još bolje za klin u steni iznad koga potom prekačinje ferata set. Tu bi, nakon što prekači i ferata set za svaki slučaj, mogao da sedne u pojas i odmori.

GDE/KADA OTKAČITI GURTNU: Veoma je bitno i na vreme otkačiti gurtnu, zbog mogućstva nastavka penjanja i otklanjanja potencijalnog rizika usled većeg faktora pada i zaustavnog trzaja. Ovde je penjač to trebao učiniti (da nije napravio grešku br.1) u trenutku kada levom rukom hvata nogostup iznad (vreme 0:17 na videu). Pošto bi dobro uhvatio taj nogostup, desnom rukom bi otkačio gurtnu i ponovo je spajio upravo na taj nogostup koji drži. S obzirom da mu gurtna nije bila ukačena, to je svakako trebao učiniti sada, ali on pravi i grešku broj 2.

Sledeću grešku (greška broj 3) pravi u trenutku kada desnom rukom hvata naredni klin u steni (0:29 na videu). To je ujedno i momenat kada bi trebao otkačiti gurtnu da nije napravio grešku broj 2. Gurtnu bi levom rukom okačio na klin koji drži desnom, nakon čega bi mogao da sedne u pojas i odmori. Naveli smo da je u ovom momentu trebao i prekačiti ferata set, stoga pravi dvostruku grešku. U nastavku, kao što se vidi i kao što smo opisali, pokušava da uradi nešto na snagu, iako je ona na izdisaju. Umesto svih tih pokušaja, navlačenja rukama i grebanja nogama, dovoljno je bilo samo da ukači gurtnu u klin i/ili prekači ferata set.

Dodatna gurtna na pojasu penjača
Dodatna gurtna na pojasu penjača
Greška broj 1 - pad na ferati
Greška broj 1
Greška broj 2 - pad na ferati
Greška broj 2
Greška broj 3 - pad na ferati
Greška broj 3

Kako dalje da nije pao

Vreme 0:52 na videu je trenutak kada penjač pada. Da nije napravio pomenute greške bio bi na samom izlasku iz previsa. Gurtnom bi bio osiguran u klin koji drži a ferata setom u deonicu sajle iznad tog klina. Odmor u ovom momentu bi mu omogućio da potom ustane na levu nogu i levom rukom dohvati naredni nogostup koji nije daleko. Potom bi desnom rukom otkačio gurtnu i stavio je na taj nogostup. Nakon ovoga bi ponovo mogao da odmori i istovremeno prekači ferata set. Jedino što još vidimo na videu je naredni nogostup koji nije daleko i mogao bi ga nakon odmora lako dohvatiti. Potom se izlazi na oborenu stenu i lakši deo. Time bi izašao iz problema i lako nastavio penjanje.

Napomene za kraj

  • Stavovi izneti u članku ne predstavljaju zvanične preporuke planinarskih organizacija i via ferata vodiča, već isključivo lično mišljenje autora, izneto na osnovu iskustva i isprobanih i dokazanih situacija u praksi, na mnogobrojnim via feratama slične konfiguracije i težine.
  • Priloženi i analizirani video je linkovan sa youtube-a, nismo bili lični učesnici događaja, što uvek ostavlja prostor za određenu rezervu. No, video deluje vrlo verodostojno i zbog toga je izabran kao dobar primer za ovu temu.
  • Uvek ostavljamo i mogućnost da određeni penjači možda žele bez odmora i sedanja u pojas da popnu feratu. Čak i u takvim situacijama je korišćenje dodatne gurtne sa karabinerom korisno. Mada, via ferata nije sportsko penjački smer gde se ne računa da ste ga popeli ukoliko sednete u pojas da odmorite. Ali, čak i u sportskom penjanju, ukoliko penjač vidi da ne može savladati detalj i da će pasti, najčešće se uhvati za komplet i sedne kako bi ublažio pad. Ovu situaciju utoliko čini čudnijom i podatak da je penjač imao za pojasom dodatnu gurtnu, i da je mogao upotrebiti barem na kraju, kada je već bio potpuno svestan da će pasti. Čak i u tom momentu imao je vremena da se ukopča i izbegne pad. A tu je i njegov prijatelj (ili više njih) koji snima i koji je to mogao da mu sugeriše.
 
Sve u svemu, cilj ovog članka i nije da saznamo kako je penjač razmišljao, već da analizom konkretnih situacija na ferati izvučemo neke pouke kako bi izbegli padove pri našim usponima. Srećno i pamet u glavu!
Podeli:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Email